Ile kosztuje woda pitna i jak na niej zaoszczędzić?

Filtrowana woda – nie tylko do picia
Filtrowana woda – nie tylko do picia
Kwiecień 2, 2019
pojemniki prozniowe dafi
Jak przechowywać dłużej żywność dzięki pojemnikom próżniowym Dafi
Kwiecień 12, 2019
Pokaż wszystkie

W upalne dni nasz organizm wydala z siebie dużo wody. Pocimy się więcej, zwłaszcza, gdy prowadzimy aktywny tryb życia. Dlatego musimy dbać o to, by uzupełniać płyny. Codziennie nasz organizm wymaga dostarczenia mu około 2 litrów wody. To „przedsięwzięcie” może wydawać się kosztowne, jednak znalezienie złotego środka nie jest takie trudne.

Ile wydamy na wodę butelkową?

Dużo zależy od pojemności butelki. Im mniejsza, tym więcej zapłacimy. Przykładowo – za butelkę pół litrową na polskim rynku wydamy średnio 1,50 zł. Z kolei 1,5 litra tej samej wody kosztuje nas 2 zł. Jeden z większych pojemników – 5 litrowa bańka – to wydatek rzędu złotówki za litr.

Jakie przełożenie miałoby spożycie wody z tych butelek w skali całego roku? Załóżmy, że potrzebujemy 1,5 litra płynów dziennie. Butelka o pojemności:

0,5 l – potrzebujemy trzy dziennie, co daje nam około 1650 zł na rok,

1,5 l – w ciągu 365 dni wydamy blisko 730 zł/na osobę,

5 litrów – wystarczy na nieco ponad 3 dni (otwarta butelka przechowywana w ciemnym pomieszczeniu dla zabezpieczenia przez rozwojem bakterii ma ważność do 3 dni). Gdy wymaganą dzienną wartość 1,5 litra pomnożymy przez 365 dni w roku otrzymamy ilość wody w ciągu roku, czyli 550 l. Dlatego 110 sztuk 5-litrowych butelek da nam koszt 550 zł.

Wyniki podane są w przybliżeniu i nie odnoszą się do wszystkich rodzajów wód dostępnych na polskim rynku. Warto sprawdzić na własnym przykładzie, ile wydajemy na wodę butelkową. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że kupując wodę w butelkach przyczyniamy się do zaśmiecania środowiska. Część z nich można przetworzyć, lecz wciąć pozostają kosztu wywozu i segregacji.

Szybko i pod ręką – woda z kranu

Powyższy przykład pokazuje, że woda butelkowa uszczupla portfel. Jej przeciwieństwem jest woda kranowa. Metr sześcienny wody, czyli 1000 litrów, to koszt około 5 złotych. Jeżeli w ciągu roku potrzebujemy 550 litrów na osobę, to za potrzebny nam „metraż” wydamy nieco ponad 2 złote. Kusząca propozycja ma jednak wady. Woda oczyszczana w sieciach wodociągowych zawiera w sobie chlor użyty do jej oczyszczenia. Przez to jej smak o zapach nie są przyjemne. Zanim woda dotrze bezpośrednio do nas, przepływa przez rury, w których znajdują się metale, mikroorganizmy, rdza, piasek i ogólne zanieczyszczenia. Aby można było jej użyć, należy ją powtórnie przefiltrować. I tu z pomocą przychodzi polski producent Dafi.

Filtry, dzbanki i butelki

Pierwsza z opcji – kupowanie wody butelkowej – odstrasza ceną i zanieczyszczeniem środowiska. Drugi wariant jest znacznie tańszy, ale niezbyt zdrowy, dlatego z uwagi na cenę warto spróbować temu zaradzić. Zwłaszcza, że koszt urządzeń do filtrowania nie jest zbyt duży, a przede wszystkim – można ich używać wielokrotnie. Butelka filtrująca od producenta Dafi wyposażona jest w filtr węglowy, który otrzymuje się z łupin orzecha kokosowego. Koszt to około 35 zł za butelkę i 15 zł za filtr, który powinno się wymieniać raz w miesiącu. Podobnie jest w przypadku dzbanków. Biorąc pod uwagę miesięczny wydatek na wymianę filtrów i cenę spożycia wody kranowej, w skali roku otrzymamy koszt około 182 zł. Zadbany nie tylko o środowisko, ale także o nasze zdrowie.