Ile kosztuje woda pitna i jak na niej zaoszczędzić?
Kwiecień 7, 2019
Pokaż wszystkie
Filtrowana woda – nie tylko do picia

Głównym zadaniem filtrowania wody jest dostarczanie naszemu organizmowi zdrowych, czystych płynów. Niewątpliwym atutem jest dodatkowe wzbogacenie wody w minerały, co jest możliwe dzięki odpowiednim filtrom. Czy jednak woda filtrowana nadaje się tylko do picia? Gdzie możemy jej użyć?

Po pierwsze – filtruj, by żyć zdrowo

Nie da się ukryć, że przefiltrowanie tzw. kranówki bardzo zmieni jej smak – na plus. Picie jej prosto z kranu nie jest zbyt rozsądne, gdyż w większości instalacje rur nie są krystalicznie czyste. Woda przepływająca przez nie „zbiera” rdzę, piasek i zanieczyszczenia. Kiedy użyjemy jej w produktach filtrujących, zyskamy smaczną, wolną od brudu wodę. Aktywny węgiel – który jest bezpieczny i można go kupić w aptece, jako lek na problemy pokarmowe – zawarty w filtrze ma za zadanie oczyścić i wzbogacić wodę w minerały. Znajduje się m.in. w butelce filtrującej, która jest łatwa w transporcie i można ją wszędzie zabrać – wystarczy, że na miejscu napełnimy ją wodą z kranu. Gdy nie zdążymy wypić wody w ciągu 12 godzin (standardowy czas spożycia), możemy wykorzystać ją do podlania kwiatów w domu.

Czytaj również: http://blog.dafi.pl/dafi/filtrowanie-wody-same-zalety/

Po drugie – dbaj o swoje sprzęty AGD

Bardzo łatwo zaobserwować przykre konsekwencje wykorzystania wody kranowej w sprzętach użytku domowego. Można to zauważyć podczas gotowania wody w czajniku, gdyż na grzałce pojawia się osad, który znacznie skraca żywotność urządzenia. Podobnie jest w przypadku żelazka, które z czasem nie spełnia swojej funkcji tak dobrze, jak na początku. Z pomocą przychodzi polski producent filtów Dafi, który w swojej ofercie posiada produkty zawierające żywicę jonowymienną. Usuwa ona nadmiar soli odpowiedzialny za osadzanie się kamienia). Z kolei filtry z węglem aktywnym absorbują m.in. zanieczyszczenia organiczne i detergenty.

Zadziałaj na większą skalę

Dafi to nie tylko butelki i dzbanki filtrujące. To także filtry narurowe, które można zamontować bezpośrednio u „źródła”. Podczas działania tych urządzeń dochodzi od procesu odwróconej osmozy (półprzepuszczalne błony osmotyczne oddzielają wodę od rozpuszczonych w nich substancji).

Zadaniem filtrów i zawartych w nich wkładów jest zatrzymanie cząsteczek mechanicznych, które mogłyby uszkodzić instalację. Dzięki nim możemy być spokojni o prawidłowe działanie m.in. pralki i zmywarki. Wybór filtrów przepływowych producenta Dafi jest duży – np. jeżeli zależy nam na „przesianiu” dużych cząsteczek zanieczyszczeń, możemy wybrać filtr polipropylenowy. Z kolei ze szkodliwymi azotami z nawozów poradzi sobie filtr azotowy, który nada się do oczyszczenia wody z domowego ujęcia (studnie).